07-FormRegister

2014




Vinterutvalgets beretning 2014

Utvalgets medlemmer

Posisjon                  Navn                                    Lag

Leder                      Ole Johnny Bråthen          Stasjonskameratene BIL

Medlem                  Jan-Olav Presthus             JIL Trondheim

Medlem                  Hans Petter Bredeli         JIL Trondheim

Medlem                  Vegard Tørstad                 JIL OsloS

Varamedlem          Roy Kjærnet                      JBV BIL Oslo

Varamedlem          Tor Brenna                        JIL Kongsvinger

Varamedlem          Arne Moholdt                    Rørosbanen BIL


Kort oppsummering av utvalgets aktiviteter

Det har heller ikke i år vært avholdt noe utvalgsmøter, men det har vært kontakt via telefon og elektroniske
meldinger.
Vinterutvalget har også avhold treningssamling i desember 2013, med deltagelse i Ålbyggsprinten på Ålen.
Deltagelse på samlingen og resultater fra jernbanemesterskapet i 2013, la grunnlaget for uttak til
USIC mesterskapet i langrenn 2014.

Norske mesterskap

Årets Jernbanemesterskap I langrenn ble arrangert lørdag 8. Mars av JIL Oslos og
JBV BIL Oslo på Bjorli.
Overnatting, premieutdeling og sosialt samvær ble avholdt på NJT`s feriested.
Mesterskapet ble avviklet i klassisk stil med 14 km fellesstart for herrene og 6 km fellesstart for
damene.
I tillegg var det klasser for gjester og mosjonister.
Det ble et vellykket mesterskap, med 15cm nysnø, sol på startstreken, ny preparerte løyper, pølser og
sportsdrikk I mål, flotte premier og bankett på kvelden.
Etter sigende best JM ever.
I alle klasser var det 18 påmeldte og alle stillte til start, 9 herrer i kl. B, 5 damer I kl. C og
4 I gjeste- og trim klassen.

Jernbanemestere ble:
Kl. B         1-3            Arnt Ove Fordal                    JBV BIL Oslo                          Tid 48:01
Kl. B         4-7            Ola Skeid                                JBV BIL Oslo                          Tid 43:14
kl. B         8-9            Jan Olav Presthus                 JIL Trondheim                       Tid 43:08
Kl. C         1-3            Ina Brustuen                         JIL OsloS                                 Tid 27:56
Kl. C         4-5            Annie Pedersen                    JIL OsloS                                 Tid 28:10

NJIF`s pokal ble tildelt Jan Olav Presthus JIL Trondheim og Ina Brustuen JIL OsloS for beste tider I kl. B og C.

I Lagkonkurransen gikk JBV BIL Oslo av med seieren.
1.       JBV BIL Oslo
         
Ola Skeid, Arnt Ove Fordal og Steinar Myrabø                                                 Tid: 2:32:42
2.       JIL OsloS
         
 Vegard Tørstad, Frank Holzhauser Nils Christian Gubberud                        Tid: 2:59:00

I kl. C ble det ikke noen lag konkurranse med bare et lag til start

Resultater:
De tre beste i hver klasse:

Kl B 1-3
1.     Arnt Ove Fordal                    JBV BIL OsloS                                      48:01 jernbanemester
2.     Kristian Grønberg                JIL OsloS                                            1:11:44

Kl B 4-7
1.     Ola Skeid                                JBV BIL Oslo                                         43:14 jernbanemester
2.     Vegard Tørstad                    JIL OsloS                                                46:34
3.     Frank Holzhauser                 JIL OsloS                                            1:05:04

Kl B 8-9 
1.     Jan Olav Presthus                 JIL Trondheim                                     43:08 jernbanemester og NJIF`s pokal
2.     Leif Erik Rekstad                   JIL Trondheim                                     46:31
3.     Steinar Myrabø                    JBV BIL Oslo                                     1:01:27

Kl C 1-3
1.     Ina Brustuen                         JIL OsloS                                                27:56 jernbanemester og NJIF`s pokal
2.     Kari Reistad Klæva              JIL OsloS                                                30:36
3.     Karianne Lien                        JIL OsloS                                                42:18

Kl C 4-5
1.     Annie Pedersen                     JIL OsloS                                                28:10 jernbanemester
2.     Sara Ekman                            JIL OsloS                                                42:14

Kl Gjester
1.     Knut Erik Thorgård                                                                               49:03
2.     Mette Foss                                                                                             57:09

En takk til JIL OsloS og JBV BIL Oslo som tok på seg mesterskapet og sørget for en fin avvikling.

Internasjonale mesterskap

Det var i år igjen tid for et nytt USIC mesterskap I langrenn.
Årets mesterskap ble arrangert av Frankrike, I tiden 2-8. Februar.
Sted for mesterskapet var Briancon/Montgenevre i de Franske Alper, på grensa til Italia.

Etter uttak av tropp, fikk vi dessverre et forfall som skulle erstattes, men på grunn av tidsnød valgte
utvalg og styre I Norsk Jernbane Idrettsforbund å reise med en løper mindre og stillte med følgende
tropp til mesterskapet.

Fra:
Rørosbanen BIL
                                                               
Arne Moholdt

JBV BIL Oslo
                                                               
Roy Kjærnet
                                                               
Ola Skeid

JIL Trondheim
                                                               
Jan Olav Presthus
                                                               
Per Erling Myhre
                                                               
Hans Petter Bredeli
                                                               
Leif Erik Rekstad

Styret
                                                               
Johnny Flatmo

Vinterutvalget
                                                               
Ole Johnny Bråthen

Det var et godt avviklet mesterskap med flere gode tilbud i tillegg til trening og konkurranse.
I konkurransene fikk løperne vist sine ferdigheter under variete forhold, fra solskinn til bortimot
snøstorm.
Som under tidligere USIC mesterskap I langrenn, så besatte Russerne de fleste av de beste plassene.

Resultater
De tre beste i hver klasse

30km klassisk

1.    Vitalii Chernov                            Russland                                                    1:22:45.0
2.    Roman Klochkov                        Russland                                                    1:25:13.6
3.    Petr Shipitcyn                             Russland                                                    1:27:43.9

Norske Plasseringer

5.     Arne Moholdt                            Norge/Rørosbanen BIL                          1:28:58.4
6.     Roy Kjærnet                               Norge/JBV BIL Oslo                                 1:29:09.9
17.  Jan Olav Presthus                       Norge/JIL Trondheim                             1:35:11.1
19.  Ola Skeid                                      Norge/JBV BIL Oslo                                 1:35:21.2
24.  Per Erling Myhre                        Norge/JIL Trondheim                             1:37:55.0
27.  Hans Petter Bredeli                   Norge/JIL Trondheim                             1:42;08.9

15km skøyting
1.    Roman Klochkov                          Russland                                                       45:23.0
2.    Roman Chernus                           Russland                                                       45:51.3
3.    Laroslav Mezentsev                    Russland                                                       46:37.1

Norske Plasseringer

7.    Roy Kjærnet                                  Norge/JBV BIL Oslo                                    48:28.6
21.  Per Erling Myhre                          Norge/JIL Trondheim                                53:04.2
23.  Ola Skeid                                        Norge/JBV BIL Oslo                                    54:00.2
26.  Jan Olav Presthus                         Norge/JIL Trondheim                                54:38.4
30.  Hans Petter Bredeli                     Norge/JIL Trondheim                                55:44.3
34.  Leif Erik Rekstad                           Norge/JIL Trondheim                                56:36.2

4x10km stafett
1.    Russland 1                                                               2:00:22.5
2.    Norge 1                                                                    2:06:39.7
3.    Finland                                                                      2:09:19.4

Løperne i Norge 1 var,
Jan Olav Presthus 33:15.1, Arne Moholdt 31:28.3, Per Erling Myhre 32:01.9, Roy Kjærnet 29:54.5

10.  Norge 2                                                                     2:25:02.3
Løperne I Norge 2 var,
Ola Skeid 33:01.3, Leif Erik Rekstad 37:28.0, Hans Petter Bredeli 34:57.4, Brian Waltonn39:35.6

Nasjons konkurransen
1.     Russland                                                                         80 poeng
2.     Norge                                                                              68 poeng
3.     Frankrike                                                                        63 poeng
4.     Finland                                                                            63 poeng

Vi takker alle som viste interesse for årets Jernbane mesterskapet og ønsker dere lykke til under kommende års
mesterskap.

Vinterutvalget